کاهش شاخص سهام بورس های اروپایی | شاخص سهام بورس های اروپایی

  0
  14

  جامعه خبری تحلیلی تابا

  شاخص سهام بورس های اروپایی در پایان معاملات امروز کاهش یافت.

  – به گزارش سایت قطره و به نقل ازبازار به نقل از صداوسیما، سودگیری از بازار فزاینده قیمت ها، حالتی که در آن سرمایه گذاران برای آنکه به سود بیشتری دست یابند به فروش محصول (کالا، دارایی، ارز، نفت یا سهام) خود در اوج قیمت ها اقدام می کنند و در ‏‏نتیجه، ‏رفتار بازار خیلی ‏سریع از ‏افزایشی به ‏ریزشی تغییر می کند، در کاهش شاخص سهام بورس های اروپایی بیشترین تاثیر را داشت.

  علاوه بر این چشم انداز موج دوم شیوع بیماری کرونا در جهان که در نتیجه آن کسب و کارها و فعالیت های تولیدی و خدماتی کاهش می یابد در کاهش شاخص کل سهام ‏بورس کشورهای اروپایی تاثیر گذار بوده است.

  در همین راستا، ارزش شاخص سهام بورس ‏‏پاریس (‏CAC ‎‎۴۰‎‏) در پایان ‏معاملات ‏امروز با ‏۶۱ صدم درصد کاهش ‏نسبت به ‏پایان ‏معاملات روز ‏کاری پیشین، به ۵ هزار و ۱۸ واحد رسید.

  شاخص سهام بازار بورس ‏فرانکفورت ‏آلمان (Dax) هم که سهام شرکت های مهم صادراتی این کشور درآن در هر روز کاری ارزشگذاری و خرید و فروش می شود ۱۷ صدم درصد در پایان معاملات امروز کاهش یافت.

  شاخص سهام بورس ‏فوتسی ۱۰۰ ‏‏لندن (FTSE ‎‎‎۱۰۰) که ‏‏در آن در هر ‏‏روز ‏کاری سهام ۱۰۰ ‏‏شرکت ‏مهم و ‏بزرگ ‏‏‏‏انگلیس، ارزشگذاری و ‏خرید ‏و ‏فروش ‏‏می شود در پایان معاملات امروز ۸۴ صدم درصد کاهش یافت.

  شاخص سهام ‏فوتسی یوروفرست ۳۰۰ (FTSEurofirst 300) نیز که در ‏آن در هر روز کاری ‏‏سهام ۳۰۰ شرکت بزرگ ‏منطقه یورو، ‏ارزشگذاری و خرید و ‏فروش می ‏شود در معاملات امروز ۵۲ صدم درصد کاهش یافت.

  شاخص سهام بورس ‏یورواستاکس ۵۰ (EuroStoxx ‎‎۵۰ ‎‏) ‏ ‏که در آن در هر روز ‏کاری سهام ۵۰ شرکت ‏‏بزرگ منطقه یورو ‏‏ارزشگذاری و خرید و ‏فروش می شود، ‏۴۴ صدم درصد در پایان معاملات امروز کاهش یافت.

  شاخص سهام بورس ‏استاکس ۶۰۰ (Stoxx 600) ‏ ‎‏ هم ‏‏که در آن در هر روز ‏کاری سهام ۶۰۰ شرکت ‏بزرگ ‏منطقه یورو ‏ارزشگذاری ‏و خرید و ‏فروش می شود در پایان معاملات امروز ۴۲ صدم درصد افت داشت.

  این در حالی است که شاخص بورس های اروپایی در پایان معاملات روز گذشته بین ۲ تا ۳ درصد افزایش داشتند.

  علت این افزایش نیز انتشار گزارش امیدبخش مربوط به وضع اشتغالزایی و کاهش بیکاری در میان جمعیت فعال آمریکا در ماه ژوئن بود.

  با توجه به درهم تنیدگی ‏اقتصاد ‏‏کشورهای اروپایی با اقتصاد آمریکا، هر گونه نوسان مثبت یا منفی در اقتصاد آمریکا تاثیر خود بر بازارهای اروپایی خواهد گذاشت.

  البته نوسانات اوضاع و شرایط اقتصادی و مالی در اروپا چندان امیدبخش نبوده است.

  درست است که شاخص مدیران ‏خرید بخش تولیدات کارخانه ای که ‏با پرسش ‏از مدیران ‏‏خرید ‏کارخانه ها‏ و واحدهای تولیدی، ‏میزان ‏‏خوشبینی آن ها درباره ‏وضع تولید و کسب و کار در حال حاضر و ماه های پیش رو ‏ در کشور مورد نظر ‏سنجیده می ‏شود، تا حدودی امیدبخش است، اما فعالیت های بخش خصوصی افت کرده است.

  کمک های دولتی نیز نتوانسته است تاکنون به بخش خصوصی برای خارج شدن از بحرانی که به علت شیوع بیماری کووید-۱۹ گرفتار آن شده اند، خارج کند.

  نرخ سود اوراق قرضه و بهادار دولتی در اروپا نیز به طور مرتب رو به کاهش است.

  همچنان که نرخ سود اوراق قرضه و بهادار دولتی با سررسید ۱۰ سال آلمان اکنون به منفی -۰، ۴۳۹% رسیده است.

  در بازار نفت اروپا نیز بهای نفت خام سبک ‏برنت دریای شمال‏، سبد نفتی اروپا، در معاملات امروز با یک دلار و ۲۳ سنت کاهش به ۴۰ دلار و ۱۵ سنت رسید.

  کلید واژه ها: سهاماروپاییشاخصبورسکاهشمعاملاتبازارشیوع بیماری کروناپایانکشورهای اروپاییقیمت هاسرمایه گذارانکرونا در جهانبیماری کروناگزارش بازارشیوع بیماریامروزسود بیشتریبازار بورسقیمتبیشترینشاخص کلسرمایهفعالیتخدماتیتولیدیبیماریگزارشتغییرکارها

  [گروه خبری تابا]

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید