دلایل ارجح بودن بورس برای سرمایه گذاری نسبت به رقبا/ فرصت چینش پرتفوی

0
24

جامعه خبری تحلیلی تابا

شرکت مشاور سرمایه گذاری با بررسی روند امروز معاملات از پیش بینی روند صعودی شاخص، فرصت چینش مجدد پرتفوی بر مبنای سودآوری شرکت ها و دلایل ارجح بودن بورس نسبت به رقبا خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو) با بررسی روند معاملات اولین روز کاری این هفته بازار سهام اعلام کرد: بازار امروز پس از چندین روز اصلاح بالاخره با رشد ۳۳ هزار واحدی به کار پایان داد و به کانال ۴۹۵ هزار و ۹۷۳ واحد رسید. ارزش معاملات بورس و فرابورس به ۶.۱ و ۳.۱ هزار میلیارد تومان بود. 

افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی سبب شد نمادهای پالایشی امروز مورد اقبال قرار بگیرند. نمادهای بزرگ گروه های دیگر نیز که از روز چهارشنبه به تعادل رسیده بودند امروز یکدست سبز پوش بودند. تنها برخی تک نمادها امروز را با معاملات منفی سپری کردند.  دو نماد “خودرو و خساپا” از گروه خودرویی که بیشترین بازدهی را از فروردین سال جاری به ثبت رساندند نیز با تشکیل صف خرید مواجه شدند. 

با رشد قیمت کامودیتی ها نمادهای وابسته نیز با اقبال خوبی مواجه شدند اما به نظر می رسد مهم ترین عامل رشد بازار امروز تمام شدن اصلاح سه هفته ای اخیر بود. البته همچنان نمی توان گفت اصلاح بازار به پایان رسیده و رصد رفتار هفته جاری شاخص برای پیش بینی آینده حایز اهمیت است. به نظر اصلاح قیمتی در اکثریت نمادها تقریبا تکمیل شده است.

در خصوص سهام عدالت نیز آمارها نشان می دهد تمایل مالکان برای فروش کمتر از حد انتظار بوده است. دو رویداد مهم هفته حراج اوراق دولتی بانک مرکزی از روز سه شنبه و ادامه فروش سهام عدالت از طریق شبکه بانکی  و کارگزاری ها است.

از نگاه تکنیکال شاخص کل می تواند الگوی پرچم جذابی را تشکیل دهد که هدفی ۱.۵ میلیون واحدی را در سر دارد. اما هنوز برای اظهار نظر در خصوص اتمام اصلاح یا شروع حرکت رشدی شاخص زمان لازم است. شاخص کل هم وزن وضعیت بهتری دارد. به نظر رشد نمادهای کوچکتر بازار آغاز شده است.
امروز همچنین ۱.۲ هزار میلیارد تومان پول وارد بازار شده که بیشترین مقدار در خرداد ماه بوده است.

بررسی چند رویداد

امروز بالاخره خبر حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی دارویی ها رسما ابلاغ شد. همانطور که از مدتی پیش شایعه حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی برای داروهای otc و دارو هایی که نمونه داخلی دارند، مطرح شده بود این مهم بصورت رسمی ابلاغ شد. در این میان، شرکت هایی که سهم فروش مکمل آنها بیشتر است، رشدی در روند سودآوری تجربه می کنند.

حسین سلاح‌ ورزی عضو شورای عالی بورس و نایب رییس اتاق بازرگانی از اعطای کارت اعتباری خرید به سهامداران سهام عدالت از هفته آینده خبر داد و گفت: با این تصمیم سهامداران مجبور به فروش زودهنگام سهام با ارزش نیستند و  بورس هم از تلاطم و نوسان در امان می‌ماند.

معاون وزیر اقتصاد گفت: اخیراً به نمایندگان مجلس یازدهم پیشنهاد دادیم تا بصورت مجزا و فوری قسمت مربوط به مالیات بر عایدی مسکن از لایحه اصلاح مالیات های مستقیم را تصویب کنند.

عضو شورای عالی بورس گفت:در شرکت سپرده گذاری گزارش شده زیرساخت مناسب برای واریز سود مجامع بورس از طریق سامانه ‎سجام فراهم شده است.

مدیرعامل بورس کالا از آمادگی برای آغاز طرح پیش فروش متری مسکن در قالب انتشار اوراق سلف موازی استاندارد خبر داد.

خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد: معافیت‌های تحریمی مربوط به رآکتور آب سنگین اراک، تأمین اورانیوم غنی‌شده برای رآکتور تحقیقاتی تهران، انتقال سوخت مصرف‌شده و پسماند رآکتور هسته‌ای طی ۶۰ روز آینده لغو خواهد شد.

در بازار های جهانی

در بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با نوسان مثبت در پایان معاملات این هفته روی قیمت ۳۷.۷ دلار به ازای هر بشکه بسته شد. طلا نیز به بالای ۱۷۳۰ دلار به ازای هر اونس رسید. مس بدون نوسان خاصی در محدوده ۵۳۰۰ دلار و روی با رشد ۲ درصدی ۱۹۸۷ دلار داد و ستد شد.

دلار نیز در بازار آزاد ۱۷۶۶۰ تومان و سکه نیز در همان محدوده ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان داد وستد شد. 

در نهایت فارغ از نوسانات کوتاه مدت به نظر بازار سرمایه اصلاح قیمتی را به پایان رسانده و روند بازار قطعا صعودی است. از فرصت موجود برای جابجایی سهام و چینش مجدد پورتفوی بر مبنای سودآوری شرکت ها استفاده کنید.

حمایت مجلس یازدهم از بازار، رشد قیمت نفت و برون رفت نسبی بازارهای جهانی از وضعیت رکودی، رشد قیمت ها در بورس کالا و تورم محسوس همه نشان از آن دارد که بازار سرمایه همچنان در مقایسه با بازار مسکن، طلا و ارز مقصد جذابی برای سرمایه گذاری خواهد بود.

انتهای پیام

[گروه خبری تابا]

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید