اختصاص یک میلیارد دلار به صنعت خودروسازی توسط صندوق توسعه ملی

0
26

جامعه خبری تحلیلی تابا

به گزارش تجارت‌نیوز، مرتضی شهیدزاده روز سه‌شنبه در نشستی با فعالان اقتصادی خراسان رضوی که در محل اتاق بازرگانی مشهد برگزار شد افزود: صندوق تسهیلات ارزی ۵.۵ میلیارد دلار برای هشت هزار مگاوات نیروگاه در کشور پرداخت کرده که برخی از این نیروگاه‌ها به تولید رسیده و برخی هنوز به تولید نرسیده‌اند.

وی ادامه داد: یکی از بهترین و مشخص‌ترین راهبردهایی که رهبر معظم انقلاب در مساله توسعه اقتصادی در پیش گرفتند ایجاد صندوق توسعه ملی بود که اهدافی از جمله تبدیل بخشی از منابع به ثروت‌های ماندگار مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی از طریق تامین مالی طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در قالب اعطای تسهیلات بانکی به بخش‌های غیردولتی و سرمایه‌گذاری در بازارهای پولی و مالی خارجی را دنبال می‌کند.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی گفت: مصارف این صندوق با رعایت اصل هشتادم قانون اساسی عبارتند از اعطای تسهیلات به بخش‌های خصوصی، تعاونی و بنگاه‌های اقتصادی متعلق به موسسات عمومی غیردولتی برای تولید و توسعه سرمایه‌گذاری‌های دارای توجیه فنی و مالی و اقتصادی، اعطای تسهیلات صادرات خدمات فنی و مهندسی به شرکت‌های خصوصی و تعاونی ایرانی که در مناقصه‌های خارجی برنده می‌شوند، اعطای تسهیلات خرید به طرفهای خریدار کالا و خدمات ایرانی در بازارهای هدف صادراتی کشور، سرمایه‌گذاری در بازارهای پولی و مالی خارجی، اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاران خارجی با در نظر گرفتن شرایط رقابتی و بازدهی مناسب اقتصادی به منظور جلب و حمایت از سرمایه‌گذاری در ایران.

شهیدزاده افزود: صندوق توسعه ملی برای اجرایی شدن اصل ۴۴ قانون اساسی ایجاد شده و به اجرای طرح‌هایی کمک می‌کند که بتوانند اشتغالزایی داشته باشند و در این راستا ۸۰ درصد منابع این صندوق متعلق به فعالان خالص بخش خصوصی و ۲۰ درصد متعلق به موسسات غیردولتی است.

وی ادامه داد: اشخاص مجاز به استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی عبارتند از خریداران خارجی کالاها و خدمات ایرانی در بازارهای صادراتی، صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، موسسات و شرکتهایی که حداقل ۸۰ درصد سهام یا سهم‌الشرکه آنها مستقیم یا با واسطه اشخاص حقوقی متعلق به اشخاص حقیقی باشد.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی با اشاره به سهم قابل توجه پرداختی این صندوق در حوزه تسهیلات ارزی گفت: اولویت‌های پرداخت تسهیلات ارزی این صندوق شامل طرح‌ها و فعالیت‌های نفت و گاز و پتروشمیی و پالایشگاه؛ طرحها و فعالیت‌هایی که بتوانند از محل ارزآوری ناشی از صادرات محصول خود نسبت به بازپرداخت اصل و سود تسهیلات دریافتی به صورت ارزی اقدام کنند، طرح‌ها و فعالیتهای حمل‌ونقل ریلی مشروط به تعهد بانک مرکزی ایران برای فروش ارز به این طرح‌ها برای بازپرداخت تسهیلات دریافتی، طرح‌ها و فعالیت‌های نیروگاهی و آب‌شیرین‌کن‌ها مشروط به بازپرداخت اقساط اصل و سود به صورت ارزی، تولید انواع خودرو در راستای اجرای نوسازی ناوگان فرسوده حمل‌ونقل تجاری درون و برون شهری مشروط به تضمین بازپرداخت اقساط (اصل و سود تسهیلات) به صورت ارزی توسط دولت جمهوری اسلامی ایران (وزارت نفت) می‌شود.

شهید زاده افزود: نرخ سود تسهیلات ارزی به صورت ثابت در سال برای بخشهای نفت و گاز و پتروشیمی ۶ درصد و سایر بخش‌ها ۳.۵ درصد است و نرخ سود تسهیلات ریالی برای بخش‌های آب، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست ۱۴ درصد، صنایع تبدیلی و تکمیلی ۱۶ درصد، گردشگری ۱۴ درصد، صنعت و معدن ۱۶ درصد و نرخ سود تسهیلات برای صادرکنندگان کالاهای صنعتی و کشاورزی هم ۱۱ درصد است.

ادامه داد: سهم آورده متقاضی در تسهیلات ارزی اعم از شخص حقیقی یا حقوقی در هر طرح حداقل معادل ۲۵ درصد کل هزینه‌های ریالی و ارزی طرح بر مبنای ارزیابی فنی، مالی و اقتصادی بانک عامل، سهم آورده متقاضی در طرح‌های تعاونی، حداقل معادل ۲۰ درصد کل هزینه‌های ارزی و ریالی طرح، سهم آورده متقاضی در طرح‌های بخش آب و کشاورزی حداقل معادل ۲۰ درصد کل هزینه‌های ارزی و ریالی طرح، سهم آورده متقاضی برای طرح‌های صادراتی اعم از صادرات کالا و خدمات معادل ۲۰ درصد کل هزینه‌های ارزی و ریالی طرح، سهم آورده بنگاه‌های اقتصادی وابسته به موسسات عمومی غیردولتی در مناطق برخوردار حداقل ۳۰ درصد هزینه‌های ارزی و ریالی است.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی گفت: سهم آورده متقاضی در تسهیلات ریالی اعم از شخص حقیقی یا حقوقی در هر طرح حداقل معادل ۲۵ درصد کل هزینه‌های ریالی و ارزی طرح بر مبنای ارزیابی فنی، مالی و اقتصادی بانک عامل، سهم آورده متقاضی در طرحهای تعاونی حداقل معادل ۲۰ درصد کل هزینه‌های ارزی و ریالی طرح، سهم آورده متقاضی در طرح‌های بخش آب و کشاورزی حداقل معادل ۲۰ درصد از کل هزینه‌های ارزی و ریالی طرح است.

شهید زاده افزود: دوره تامین مالی طرح‌های ریالی شامل تسهیلات سرمایه در گردش حداکثر دو سال و تسهیلات سرمایه‌گذاری برای ایجاد یا توسعه واحدهای تولیدی حداکثر هفت سال است.

وی اولویت‌های پرداخت تسهیلات ریالی بخش کشاورزی این صندوق را تامین سرمایه در گردش طرح‌ها و فعالیت‌های تولیدی، احداث گلخانه و تولید محصولات گلخانه‌ای، طرحها و فعالیت‌های بخش شیلات، طرح‌ها و فعالیت‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، افزایش بهره‌وری مصرف آب از طریق روشهای نوین آبیاری و فناوری‌های روزآمد و نیز طرح‌های تامین، تصفیه و انتقال آب، خدمات مکانیزه کشاورزی، زیست محیطی و منابع طبیعی، طرحهای توسعه و تکمیل زنجیره‌های گوشت قرمز و سفید و شیر، طرح‌های نوسازی واحدهای دام و طیور و آبزیان که در زنجیره تولید قرار دارند و کشت گیاهان دارویی ذکر کرد.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی گفت: پارسال پنج هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای صادرات پسته، زعفران و خرما تامین مالی شد.

شهید زاده با بیان اینکه تسهیلات صندوق توسعه ملی برای بخش گلخانه‌ها به صورت ارزی است افزود: در صورتی که گلخانه‌داران از تسهیلات ارزی صندوق استفاده کنند بیشتر از تسهیلات ریالی به نفع آنها خواهد بود.

وی ادامه داد: خراسان رضوی با توجه به همجواری خود با کشور افغانستان ظرفیت زیادی برای توسعه فعالیت‌های گلخانه‌ای و صادرات محصولات آنها دارد و این صندوق از توسعه فعالیت‌های گلخانه‌ای در این استان حمایت می‌کند.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی اولویتهای پرداخت تسهیلات ریالی بخش صنعت و معدن را سرمایه در گردش طرح‌ها و فعالیت‌های تولیدی، طرح‌ها و فعالیت‌های صادراتی، طرح‌های سرمایه‌گذاری جدید و توسعه‌ای (طرح‌های ایجادی)، طرحهای سرمایه‌گذاری ایجاد و توسعه زیرساختهای حمل‌ونقل ریلی ذکر کرد.

شهیدزاده افزود: امسال ۲۰ هزار میلیارد ریال برای توسعه محصولات صادرات غیرنفتی از محل این صندوق اختصاص یافته است.

وی اولویت‌های پرداخت تسهیلات ریالی بخش گردشگری را نیز احداث و تامین تجهیزات هتل، مراکز اقامتی، مراکز تفریحی و مجتمع های رفاهی و بین راهی ذکر کرد.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی با بیان اینکه هدف این نهاد گشودن گره از مشکلات بخش خصوصی است گفت: تاکنون ۲۵ هزار میلیارد ریال برای پروژه‌های مختلف از محل این صندوق به خراسان رضوی پرداخت شده است.

 

 

منبع: ایرنا

[گروه خبری تابا]

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید